Spropitné Francie

Spropitné ve Francii: Co byste měli vědět před cestou

spropitne

Plánujete dovolenou ve Francii? Nezapomeňte si zarezervovat letenky zde a připravte se na nezapomenutelnou cestu! Pak je dobré vědět, jak to funguje se spropitným v této krásné evropské zemi. Spropitné ve Francii má svá specifika, která byste měli znát, aby vaše cestování bylo bez starostí.

Je spropitné ve Francii běžné?

Ano, spropitné je ve Francii běžné a očekávané, i když není povinné. Je to dobrý způsob, jak vyjádřit svou spokojenost s poskytovanými službami. Zde je přehled, jak se spropitné v různých situacích dává:

Restaurace a kavárny

Ve francouzských restauracích a kavárnách je spropitné obvykle zahrnuto do celkové ceny jako "service compris," což znamená, že servisní poplatek je již zahrnutý. Nicméně, je zvykem nechat drobné spropitné ve výši 5-10 % z celkové částky, pokud jste byli spokojeni se službou.

Hotely

Pokud hledáte skvělé ubytování během vaší dovolené ve Francii, doporučujeme vám rezervovat hotel zde. V hotelech se spropitné neočekává, ale pokud vám někdo pomůže s zavazadly nebo poskytne mimořádné služby, je vhodné dát drobné spropitné ve výši 1-2 EUR na zavazadlo. Pokojským můžete nechat spropitné 1-2 EUR na den za jejich služby.

Taxislužba

U taxi služeb není spropitné běžné, ale pokud vám řidič poskytl výjimečně dobré služby, můžete zaokrouhlit jízdné nahoru nebo přidat drobné spropitné ve výši 5-10 %. Většina řidičů spropitné ocení.

Turistické průvodce a exkurze

Pro průvodce a řidiče na turistických exkurzích je spropitné běžné. Doporučuje se dát průvodci 10-20 EUR na den a řidiči kolem 5-10 EUR na den, v závislosti na délce a kvalitě výletu.

Shrnutí

Spropitné ve Francii je většinou zahrnuto v ceně v restauracích a hotelech, ale pokud jste byli se službou spokojeni, ocení personál, když přidáte něco navíc. Pamatujte, že přidání spropitného je způsob, jak ocenit kvalitní služby a podpořit místní pracovníky.