Kypr kultura a moderní atrakce

Kypr kultura a moderní atrakce

1. Archeologický park Pafos

Tento UNESCO světové dědictví v Pafosu je plné archeologických pokladů, včetně dobře zachovaných mozaik v římských domech, jako je Dům Dionýsa, které vyprávějí bohaté příběhy antické minulosti Kypru.

2. Hrad Kolossi

Středověký hrad Kolossi poblíž Limassolu je významnou historickou památkou, která datuje do 13. století. Byl důležitým centrem pro křižáky a je spojen s výrobou sladkého vína Commandaria, nejstaršího pojmenovaného vína na světě.

3. Limassol Marina

Limassol Marina kombinuje luxusní bydlení, obchody a restaurace s nádherným výhledem na jachty a moře. Je to moderní centrum zábavy a odpočinku, které ukazuje novou tvář Kypru.

4. Kykko Monastery

Klášter Kykko, založený v 11. století a umístěný v pohoří Troodos, je nejbohatším a nejvýznamnějším klášterem na Kypru. Je známý svými ikonami a zlatými mozaikami, včetně slavné ikony Panagia Kykkotissa, údajně namalované apoštolem Lukášem.

5. Ayia Napa a Nissi Beach

Ayia Napa je proslulá svým bujarým nočním životem a nádhernými plážemi, jako je Nissi Beach, která láká milovníky slunce a moře z celého světa. Nabízí širokou škálu vodních sportů a zábavy.

6. Ledra Street, Nikósie

Ulice Ledra v hlavním městě Nikósii je živoucím nákupním a kavárenským centrem, které spojuje severní a jižní část rozděleného města. Nabízí směsici tradičních obchodů a moderních butiků.

7. Hory Troodos

Pohoří Troodos nabízí únik do chladnějšího klimatu, s nádhernými pěšími stezkami, tradičními vesnicemi a byzantskými kostely, které jsou také na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to ideální místo pro milovníky přírody a historie.

8. Tombs of the Kings

Tombs of the Kings poblíž Pafosu jsou pozoruhodným archeologickým nalezištěm, kde byli pohřbíváni vysocí úředníci Ptolemaiovského Egypta a římského období, ačkoli žádní králové zde nebyli pohřbeni. Komplex nabízí fascinující pohled do starověkých pohřebních rituálů.

9. Cape Greco

Národní park Cape Greco mezi Ayia Napou a Protarasem je známý svou přírodní krásou, skalními útvary, jeskyněmi a křišťálově čistou vodou, která je ideální pro šnorchlování a potápění.

10. Makarios Avenue, Nikósie

Makarios Avenue je hlavní nákupní ulice v Nikósii, kde najdete směs luxusních butiků a mezinárodních značek. Je to moderní pulsující místo, které ukazuje současnou kosmopolitní stránku Kypru.

Kypr nabízí nádhernou kombinaci kulturního dědictví, historických památek a moderního životního stylu, obklopeného krásnou přírodou a teplým Středomořím, což z něj činí atraktivní destinaci pro různé typy návštěvníků.