Spropitné Itálie

Spropitné v Itálii: Co byste měli vědět před cestou

spropitne

Plánujete dovolenou v Itálii? Nezapomeňte si zarezervovat letenky zde a připravte se na nezapomenutelnou cestu! Pak je dobré vědět, jak to funguje se spropitným v této krásné středomořské zemi. Spropitné v Itálii má svá specifika, která byste měli znát, aby vaše cestování bylo bez starostí.

Je spropitné v Itálii běžné?

Ano, spropitné je v Itálii běžné, ale méně formální než v jiných zemích. Přestože není povinné, je to dobrý způsob, jak vyjádřit svou spokojenost s poskytovanými službami. Zde je přehled, jak se spropitné v různých situacích dává:

Restaurace a kavárny

V italských restauracích a kavárnách není spropitné obvykle zahrnuto v celkové ceně. Na účtence můžete najít položku "coperto," což je poplatek za obsluhu, ale není to spropitné. Je zvykem nechat drobné spropitné ve výši 1-2 EUR nebo zaokrouhlit účet nahoru, pokud jste byli spokojeni se službou. Ve formálnějších restauracích můžete přidat 5-10 % z celkové částky.

Hotely

Pokud hledáte skvělé ubytování během vaší dovolené v Itálii, doporučujeme vám rezervovat hotel zde. V hotelech se spropitné neočekává, ale pokud vám někdo pomůže s zavazadly nebo poskytne mimořádné služby, je vhodné dát drobné spropitné ve výši 1-2 EUR na zavazadlo. Pokojským můžete nechat spropitné 1-2 EUR na den za jejich služby.

Taxislužba

U taxi služeb není spropitné běžné, ale pokud vám řidič poskytl výjimečně dobré služby, můžete zaokrouhlit jízdné nahoru nebo přidat drobné spropitné. Většina řidičů spropitné ocení.

Turistické průvodce a exkurze

Pro průvodce a řidiče na turistických exkurzích je spropitné běžné. Doporučuje se dát průvodci 10-20 EUR na den a řidiči kolem 5-10 EUR na den, v závislosti na délce a kvalitě výletu.

Shrnutí

Spropitné v Itálii není vždy zahrnuto v ceně v restauracích a hotelech, ale pokud jste byli se službou spokojeni, ocení personál, když přidáte něco navíc. Pamatujte, že přidání spropitného je způsob, jak ocenit kvalitní služby a podpořit místní pracovníky.